Ćwiczenie percepcji słuchowej u dziecka

Pomysły na ćwiczenie percepcji słuchowej u dziecka

Percepcja słuchowa to zdolność odbierania dźwięków, ich rozróżniania, rozpoznawania i interpretowania. Jej prawidłowy rozwój u dziecka jest bardzo ważny. Niestety proces ten może zostać zaburzony, a to z kolei może zaowocować późniejszym pojawieniem się problemów z czytaniem, pisaniem oraz poprawną wymową. Dlatego, jako rodzic, powinieneś zadbać o jej należyte wykształcenie się. Jak możesz to zrobić? To proste – ćwicząc z dzieckiem! Poniżej znajdziesz kilka ciekawych i skutecznych pomysłów na doskonalenie tej umiejętności.

 1. Wystukujcie wspólnie rytm. Zaprezentuj dziecku schemat i poproś, aby go powtórzyło. Oczywiście sekwencja powinna być dostosowana do wieku i możliwości malucha.
 2. Wystukujcie rytm na podstawie wzoru graficznego. Przygotuj kilka figur geometrycznych i poinformuj dziecko, że każdej z figur odpowiada jeden dźwięk np. klaśnięcie w dłonie lub uderzenie nimi o kolana. Następnie ułóż z nich ciąg i poproś pociechę, aby wystukała rytm.
 3. Ułóżcie ciąg wyrazów i wspólnie powtarzajcie go, dokładając kolejne słowa.
 4. Pobawcie się w nazywanie i naśladowanie dźwięków np. odgłosów zwierząt.
 5. Ucz dziecko rozpoznawać osoby z bliskiego otoczenia po głosie. Nagraj ich wypowiedzi na telefon, a następnie odtwórz dziecku i poproś, aby określiło, czyj głos usłyszało.
 6. Łączcie dźwięki z obrazkami. Możecie wykorzystać do tego domowe przedmioty np. garnki, krzesło, sztućce, płyty itp.
 7. Zabawcie się w rozpoznawanie dźwięków. Ty naśladuj odgłosy zwierząt lub przyrody, a maluch niech zgaduje jaki to dźwięk.
 8. Dzielcie wspólnie zdania na wyrazy, a te na sylaby albo sylaby w słowa.
 9. Naucz malucha wyodrębniać pierwsze głoski. Zacznij od samogłosek. Jak możesz to zrobić? Wypowiadaj wyrazy i proś dziecko, aby powiedziało Ci jaką głoskę usłyszało.
 10. Łączcie podobnie brzmiące wyrazy.
 11. Zaproponuj dziecku tworzenie ciągu wyrazów zaczynających się na wskazaną literę. To świetna zabawa, dzięki której nie tylko poćwiczycie percepcję słuchową, ale i poznasz zasób słownictwa malucha.
 12. Szukajcie ukrytych wyrazów w innych słowach. Rozbijajcie je na sylaby, odłączajcie od nich pojedyncze głoski itp.
 13. Układajcie razem rymowanki i uczcie się ich na pamięć. Taka zabawa zapewni podwójne korzyści, bo przy okazji udoskonalicie pamięć.
 14. Przygotowuj dla dziecka ciągu cyfr lub wyrazów i skłaniaj go, by je powtarzał w takiej kolejności, w jakiej je usłyszał.