Czytanie lektur – jak skłonić do tego dziecko?

Czytanie lektur: jak zachęcić dziecko, by sięgało po książki?

Twoje dziecko nie garnie się do czytania, a już zwłaszcza lektur wskazanych przez nauczyciela? Powinieneś na to zareagować i zrobić wszystko, by pokonało swoją niechęć. Jak sprawić, żeby czytanie lektur stało się dla malucha przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, którego będzie unikać? Mamy kilka pomysłów, którymi dzielimy się w dalszej części artykułu.

Czytanie lektur – kilka pomysłów na to, by maluch pokochał książki:

  • Zachęcaj dziecko, żeby czytało nie tylko lektury, ale czasopisma i książki, które trafiają w jego gusta. Pozwól mu wybrać te, które go interesują, bo wtedy zdecydowanie chętniej będzie do nich zaglądał.
  • Wzbudzaj w maluchu pozytywne nastawienie do lektur. Opowiadaj o nich w samych superlatywach, podkreślaj, że może się dzięki nim nauczyć wiele mądrego itp.
  • Czytanie lektur nie będzie się jawiło dziecku tak strasznie, gdy zaczniecie razem poznawać treść książki. Wygospodaruj trochę czasu w ciągu dnia i poświęć go dziecku, a efekty mile cię zaskoczą.
  • Zabieraj swoją pociechę do biblioteki i księgarni. Pozwól jej dotykać książek i wybierać te, które przykują jej uwagę. Oczywiście możesz coś sugerować i poprosić malucha, by wybrał jedną z twoich propozycji.
  • Postaraj się, by dziecko traktowało książki „jak zabawki” i rozrywkę. Nie odkładaj ich na półkę, by się kurzyły, ale umieszczaj je między klockami, lalkami, puzzlami – wtedy maluch się z nimi oswoi i będzie odruchowo po nie sięgał.
  • Czytaj dziecku na głos. Możesz zmieniać głos, odgrywać bohaterów i naśladować dźwięki, bo to przykuje uwagę małego czytelnika.
  • Motywuj, ale do niczego nie zmuszaj. Jeśli maluch akurat nie ma ochoty czytać, to odpuść. Nie pozwól mu jednak tego wykorzystywać. Razem ustalcie porę dnia, w której zatopicie się w lekturze i pilnuj, by się jej trzymać.
  • Pokazuj dziecku, że lubisz książki. Jak to zrobić? Czytaj i kupuj je przy nim. Spraw, żeby wiedziało, że w domu czytanie lektur czy innych pozycji książkowych jest czymś normalnym i pozwalającym miło spędzić wolny czas.
  • Poproś malucha, by codziennie przeczytał ci fragment lektury, a później porozmawiajcie o tym, czego się z niego dowiedziało. W ten sposób sprawdzisz także, czy dziecko opanowało umiejętność czytania ze zrozumieniem.