E-learning: jego rodzaje i elementy

Nauka za pośrednictwem internetu coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Decydują się na nią nie tylko dorośli, ale i młodzież. Często korzystają z niej też dzieci, które pod nadzorem rodziców poszerzają swoją wiedzę i nabywają nowe umiejętności. Moda na e-learning staje się więc coraz większa, dlatego postanowiliśmy nieco zgłębić temat. Dziś prezentujemy Wam rodzaje e-learningu oraz jego podstawowe elementy. Przyjemnej lektury!

Rodzaje e-learning:

 • Bazy danych – to jedna z prostszych forma e-learningu w formie instruktażu. Można w nich znaleźć objaśnienie wielu trudności lub określonych zadań. Wystarczy wejść do odpowiedniego katalogu i wybrać właściwy plik.
 • Online support – to forma e-learning bazująca na forum, chat rooms, biuletynach, poczcie elektronicznej lub specjalnym systemie komunikatów informacyjnych. To interaktywny sposób nauki polegający na wymianie danych. Daje dostęp do specjalistycznej wiedzy i to w dość krótkim czasie.
 • Szkolenia asynchroniczne – najpopularniejsze spośród wszystkich dostępnych. Pozwalają na dostosowanie tempa nauki do indywidualnych potrzeb. Co więcej, osoba biorąca udział w kursie może kontaktować się z instruktorem za pośrednictwem grup dyskusyjnych, poczty elektronicznej, biuletynów itp. Kursant zyskuje dostęp do materiałów źródłowych, z których może dowolnie korzystać o każdej porze dnia i nocy. Jedyne co musi zrobić, to zalogować się na platformie.
 • Szkolenia synchroniczne – polegają na prowadzeniu zajęć w czasie rzeczywistym. Kursanci wybierają z przygotowanego programu te, w których chcą uczestniczyć. Oczywiście pora każdego z nich jest inna, więc można łatwo pogodzić naukę z wykonywaniem innych obowiązków.
 • Szkolenia mieszane (tzw. blended learning) – to e-learning łączące tradycyjne metody przekazywania wiedzy z dokształcaniem się online, za pośrednictwem specjalnie stworzonej do tego platformy.

Elementy e-learningu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, e-learning posiada pewne stałe elementy, a należą do nich:

 • treść, czyli materiały źródłowe, dostępne w różnej formie, które umożliwiają samokształcenie się,
 • komunikacja, która może przybierać różne formy np. wymiany e-maili, dyskusji na forum, wykładu online itp., oczywiście rozmawiać można z instruktorami oraz innymi uczestnikami kursu,
 • współpraca polegająca na prezentacji własnych poglądów, wymiany spostrzeżeń, podejmowaniu dyskusji oraz wspólnym realizowaniu projektów lub rozwiązywaniu problemów,
 • narzędzia służące głównie do przygotowywania treści dydaktycznych,
 • system oceny, który pozwala monitorować postępy w nauce i dostarcza informacji na temat zdobytej wiedzy,
 • raporty generowane w systemie LMS, które rejestrują uczestników kursu, a także nadzorują i weryfikują prawidłowy przebieg zajęć.

jeżeli planujesz e-learning dla swojego dziecka koniecznie odwiedź stronę polskaszkolainternetowa.pl