E-nauczanie – o historii jego powstania i korzyściach, które zapewnia

W dzisiejszych czasach nauka za pośrednictwem Internetu wydaje nam się czymś zupełnie normalnym i oczywistym, zwłaszcza że każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, może z niej skorzystać. Wystarczy dostęp do sieci i trochę dobrych chęci. Niemniej jednak jest dość nowym wynalazkiem, do którego część osób wciąż nie jest dostatecznie przekonana lub dość sceptycznie nastawiona. Postanowiliśmy zalet napisać kilka słów o historii powstania e-nauczania oraz korzyściach, które zapewnia.

Historia powstania e-nauczania

Początki zdalnej formy nauczania sięgają 1776 r. kiedy to Uniwersytet Krakowski wprowadził kursy korespondencyjne, z których mogli korzystać rzemieślnicy. Z kolei 90 lat później powołano do życia Uniwersytet Latający, który swoją nazwę zawdzięczał temu, iż nie miał siedziby w żadnym ośrodku akademickim. Kolejne lata to dalszy rozwój wyżej wspomnianych kursów korespondencyjnych, które zaczęły oferować takie instytucje jak Towarzystwo Kursów Akademickich dla Kobiet oraz Powszechne Wykłady Uniwersyteckie. Dalszy etap rozwoju tej metody edukacji to stworzenie telewizji o nazwie „Programy szkolne”. Niestety nie odniósł sukcesu, a za główną przyczynę takiej postaci rzeczy przyjęło się niewłaściwe godziny emisji programu. Nie zrezygnowano jednak z tego pomysłu i w latach 1966-1971 zaczęła działać Politechnika Telewizyjna. Wszystkie te działania stanowiły wstęp do właściwego e-learningu, z którym mamy do czynienia dzisiaj. Gwałtowny rozwój e-nauczania nastąpił w latach 90. XX wieku. W tym czasie w Polsce doszło do bardzo dużego zainteresowania multimediami, a dostęp do Internetu zaczęto rozszerzać na szeroką skalę. Co więcej, od roku 2000 przeżywa on prawdziwy boom. Do swojej oferty wprowadzają go uczelnie, z kolei firmy wykorzystują go w celu szkolenia pracowników. Warto dodać, że stanowi również świetny sposób na naukę języka obcego, zwłaszcza jeśli mieszkamy za granicą lub chcemy połączyć pracę na pełnym etacie z nauką. Więcej o tym, czym jest e-nauczanie dowiecie się z tej strony internetowej – polskaszkolainternetowa.pl.

 

Zalety e-nauczania

 • Pisząc o e-nauczaniu nie można nie wspomnieć o zaletach, które posiada. Jest ich mnóstwo, a te najważniejsze wymieniamy poniżej.
 • To tani sposób zdobywania wiedzy, wymagający jedynie dostępu do Internetu i odrobiny chęci w pozyskaniu nowej wiedzy lub poszerzeniu aktualnie posiadanej.
 • E-nauczanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Z większości materiałów dostępnych w sieci można skorzystać zupełnie za darmo. Poza tym oszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dotarcie do miejsca, w którym odbywałyby się zajęcia stacjonarne.
 • To metoda nauczania, którą można bardzo łatwo wdrożyć do użytku. Wystarczy założyć platformę e-learningową (może być darmowa lub płatna) i zacząć publikować na niej materiały, które będą ogólnodostępne dla wszystkich osób biorących udział w kursie.
 • Zdalny sposób pozyskiwania wiedzy jest niezwykle wygodny. Możemy uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia lub nocy. To z kolei pozwala na połączenie nauki z innymi obowiązkami np. służbowymi i domowymi, wystarczy tylko odpowiednio zorganizować plan dnia. Dzięki temu nie musimy z niczego rezygnować.
 • E-nauczanie umożliwia selekcję materiałów i informacji, które chcemy przyswoić, a to oznacza, że uczymy się tylko tego, czego potrzebujemy i będzie nam przydatne.
 • E-learning wykorzystuje multimedia, które przynoszą świetne rezultaty w edukacji i sprawiają, że nauka przestaje się kojarzyć z wielogodzinnym ślęczeniem nam książkami. Do nauki można wykorzystać pliki multimedialne, grafiki, mapy myśli, audycje itp. Świetną bazę podcastów znajdziecie tutaj: englishmyway.pl/podcasty.
 • Nauka online przyczynia się do poprawienia umiejętności obsługi komputera oraz wyszukiwania przydatnych informacji w Internecie.
 • E-nauczanie pozwala na wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów i pomaga dotrzeć do większego grona odbiorców.
 • Weryfikacja wiedzy uczestnika kursu jest łatwiejsza i szybsza. Wystarczy sprawdzić, czy rozwiązał dostępne na jego koncie testy i przesłał odpowiednie projekty.
 • E-learning pozwala na dostosowanie poziomu trudności materiału do indywidualnych zdolności i wiedzy kursanta, a to przynosi dużo lepsze rezultaty edukacyjne.

Na sam koniec warto dodać, że nawet jeśli sceptycznie podchodzimy do e-nauczania, to warto wypróbować tę metodę edukacji. Może się bowiem okazać, że przynosi świetne rezultaty i z czasem bardzo się nam spodoba.