Edukacja domowa jakie przynosi korzyści

Edukacja domowa vs tradycyjna – porównanie

Zdobycie odpowiedniego wykształcenia to niezmiernie ważna kwestia, która rzutuje na przyszłość i późniejsze znalezienie pracy. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice zadbali o edukację swoich dzieci. W dzisiejszych czasach mogą wybierać między dwoma rozwiązaniami: nauką w szkole (zdecydowanie bardziej popularna opcja) lub w domu. Oczywiście zarówno edukacja domowa, jak i tradycyjna mają swoje zalety. Postanowiliśmy je porównać, a wyniki naszej pracy znajdziecie poniżej.

Edukacja domowa – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wybrać?

Zacznijmy od edukacji domowej, która od pewnego czasu spotyka się z coraz przychylniejszym odbiorem. Dziecko uczące się w trybie domowym nie musi chodzić do szkoły. Jego nauczycielem jest rodzic. Sprawdzenie przyswojonej przez niego wiedzy odbywa się podczas egzaminów klasyfikacyjnych kończących każdy rok. Ich pozytywne zaliczenie skutkuje promocją do kolejnej klasy.

Edukacja domowa to wygodne rozwiązanie. Informacje można przekazywać maluchowi w ciekawy i przystępny sposób, korzystając z różnych dostępnych w sieci materiałów. Co więcej, brak dojazdów do szkoły skutkuje oszczędnością czasu, który maluch może poświęcić na rozwijanie swoich umiejętności. Poza tym dziecko może uczyć się we własnym tempie i według indywidualnie dobranego harmonogramu. Nic go nie ogranicza, więc może w ciekawy sposób poznawać świat. Dzięki temu, że maluch uczy się w domu, nauka nie kojarzy się mu z nudą i przykrym obowiązkiem, a to sprzyja kreatywnemu myśleniu i wychodzeniu poza utarte schematy. Warto też wspomnieć, że jako nauczyciel dziecka masz wpływ na to, czego się uczy, sam weryfikujesz jego wiedzę i możesz śledzić czynione przez niego postępy. Sporą zaletę stanowi także fakt, że dziecko nie ma styczności z agresją i nie przyswaja nieodpowiednich wzorców zachowań, z którymi z pewnością zetknęłoby się w szkole. Edukacja domowa doceniana jest też za to, że stwarza możliwość nauki dzieciom niepełnosprawnym.

Edukacja tradycyjna i jej najważniejsze aspekty

Edukacja tradycyjna polega oczywiście na nauczaniu w specjalnie przystosowanej do tego placówce, czyli szkole. Dzieci uczą się w grupach. Wiedza przekazywana jest im przez nauczyciela z wykształceniem pedagogicznym w ustalonym porządku zajęć. Naturalnie czas trwania lekcji wynosi 45 minut. Kontrola poziomu wiedzy odbywa się podczas sprawdzianów, kartkówek, testów itp. i określana jest przez system ocen.

Tradycyjny model nauczania zapewnia systematyczność nauki i dostęp do uporządkowanej wiedzy. Poza tym uczniowie zgłębiają temat pod okiem wykwalifikowanej osoby, która może poszczycić się gruntownym przygotowaniem i doskonałą znajomością zagadnienia, a to ogromny plus. Maluch ma też kontakt z rówieśnikami i uczy się funkcjonować w społeczności, jaką jest klasa. Ponadto codzienne uczęszczanie do szkoły pomaga mu wypracować poczucie obowiązku i zapewnia powtarzalny rytm dnia, który okazuje się niezwykle ważny, bo wprowadza ład i spokój do życia małego człowieka.

Jak widać, edukacja domowa i tradycyjna mają sporo zalet. Oczywiście oba modele nauczania różnią się między sobą, ale to tylko działa na ich korzyść, bo każdy może wybrać ten, który wyda się mu bardziej odpowiedni.