Edukacja muzyczna – pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Na czym polega edukacja muzyczna

Myśląc o edukacji dzieci zazwyczaj skupiamy się na przedmiotach przyszłościowych, które pomogą naszym dzieciom osiągnąć sukces i zrobić wielką karierę. Chcemy wychować dzieci na inżynierów i biznesmenów. Wyznacznikiem sukcesu nadal pozostaje wysokość zarobków. Skupiamy się więc w edukacji na przedmiotach ścisłych i konkretnych jak biologia czy geografia oraz znajomości języków obcych, która gwarantuje znalezienie pracy w międzynarodowym środowisku. Co jednak z pozostałymi przedmiotami, czy jest jeszcze miejsce na edukację muzyczną, w której tylko nieliczni mogą się wybić?

Edukacja muzyczna wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie i istotny wpływ na rozwój dziecka. Nie chodzi tylko tutaj o rozwój i kształtowanie zdolności muzycznych. Oczywiście jest to nadrzędną funkcją tego typu edukacji, ale co ciekawe nie jedyną. Wychowanie muzyczne ma znacznie szersze znaczenie niżby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Muzyka ma więc wpływ na rozwój zdolności motorycznych dzieci, które są podstawą dalszego rozwoju. Muzyka wpływa również na rozwój myślenia abstrakcyjnego, które jest szczególnie ważne w przypadku myślenia matematycznego i przestrzennego. Muzyka ma także wpływ na kształtowanie zdolności językowych. W końcu muzyka to także regulowanie rytmu pracy serca, a więc zbawienny wpływ na zdrowie.

Edukacja muzyczna a rozwój dziecka

Jak widać z opisanych wyżej przykładów wpływ muzyki na rozwój dziecka jest ogromny. Jest to wpływ wszechstronny dotykający różnych zdolności. Nie chodzi tutaj tylko o edukację wczesnoszkolną, kiedy umysł dziecka jest najbardziej chłonny i podatny na kształtowanie. Muzyka również w późniejszym etapie kształcenia jest bardzo ważna. W edukacji muzycznej nie chodzi więc o wykształcenie wybitnych muzyków, ale o stymulację wszechstronnego rozwoju i sposobów myślenia. Są to zdolności niezwykle przydatne w dorosłym życiu i dalszej edukacji. Myślenie przestrzenne to przecież umiejętność przydatna w zawodzie architekta a myślenie matematyczne znajduje w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie szerokie zastosowanie.