Jak motywować dziecko do nauki?

Twoje dziecko nie przejawia zapału do nauki, a poświęcenie godziny dziennie na czytanie lub rozwiązywanie zadań traktuje jako karę? Spróbuj je jakoś zmotywować do działania! Poniżej prezentujemy kilka przydatnych porad, z których koniecznie powinieneś skorzystać!

  • Postaraj się dopasować metodę nauki do predyspozycji swojego dziecka. Zaobserwuj, jakie formy nauki przynoszą u niego najlepsze rezultaty i postaraj się wszystko zorganizować tak, by wykorzystać jego potencjał.
  • Organizuj dziecku zabawy w formie nauki. Zabieraj go na ciekawe wycieczki, spotkania, do teatru, kina itp., a więc twórz mu nowe, atrakcyjne źródła wiedzy, które nie będą mu się kojarzyły ze szkołą.
  • Doceniaj dziecko za dobre wyniki i w miarę możliwości nagradzaj je za osiągnięte cele. Wcale nie muszą być to rzeczy materialne. Wystarczy pochwała, upragniony wyjazd do dziadków, wypad do zoo. Możliwości jest mnóstwo, a wszystko zależy od Twojej kreatywności. O tym, jak nagradzać dzieci za wyniki w nauce możecie poczytać na www.deon.pl.
  • Stwórz dziecku przyjemne miejsce do nauki. Postaraj się, aby było kolorowe, wyposażone w przydatne akcesoria do nauki i ciche. Bardzo ważne jest, aby w jego pobliżu nie było telewizora, radia, komputera itp., czyli sprzętu, który mógłby rozpraszać dziecko i odwracać jego uwagę od czynności, które musi wykonać.
  • Nie stosuj kar i ocen, bo mogą zniechęcić malucha do dalszych działań. Jeśli poczuje, że nie spełnił Twoich oczekiwań będzie zawiedziony i przestanie się starać. Lepiej spokojnie wytłumacz mu, co musi poprawić i podpowiedz jak to zrobić.
  • Pomagaj dziecku, ale go nie wyręczaj. Przy rozwiązywaniu trudnych zadań pomoc rodzica jest jak najbardziej wskazana, natomiast wykonywanie ich za niego jest niedopuszczalne.
  • Nie strasz dziecka i nie porównuj go z innymi, bo uzna że nie spełnia Twoich oczekiwań i zupełnie straci motywację do nauki. Zamiast tego pytaj, co sprawia mu największą trudność i tłumacz, jak ma wykonać wybrane zadanie. Dzięki temu będzie wiedziało, że w razie problemów będzie mogło się do Ciebie zwrócić po pomoc i zawsze ją otrzyma.