Jak radzić sobie z przedmaturalnym stresem?

Matura to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. Od jego wyniku zależy praktycznie całe nasze dalsze życie i wybór dalszej ścieżki edukacji oraz to, czy uda nam się zrealizować wymarzone plany. Nic więc dziwnego, że wiąże się z dużym stresem – jak poradzić sobie z nerwową atmosferą przed tym egzaminem?

Przede wszystkim postarajmy się uspokoić i odetchnąć – stres przed maturą jest całkowicie naturalny, ale może znacząco wpłynąć na rezultat egzaminu. Jak radzą psychologowie, przede wszystkim pomyślmy o tym, jak osiągnąć wysoki wynik, a nie o samej ocenie. Pomoże nam to wszelkimi siłami walczyć o jak najlepsze osiągnięcia, zamiast skupiać się na tym, co musimy rzeczywiście osiągnąć. Zaplanujmy powtórki, zadbajmy o swoją wiedzę – bez niej będzie nam ciężko uzyskać oczekiwany wynik. Bądźmy głusi na słowa innych, zwłaszcza na przechwałki – koledzy i koleżanki na pewno również się stresują i musimy mieć to na uwadze.

Przed samym egzaminem nie przesadzajmy – odpocznijmy na spacerze czy w kinie, wypocznijmy, zatroszczmy się o sen czy lekkie posiłki – wtedy na pewno wszystko pójdzie jak po maśle. Pamiętajmy – nikt nie jest omnibusem i nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego, pamiętajmy jednak by dać z siebie wszystko i skupić się na zapamiętaniu jak największej liczby informacji na zasadzie kojarzenia czy innych, indywidualnych technik zapamiętywania, które sprawdzają się w naszym przypadku. Chwila zastanowienia na egzaminie i na pewno uda nam się zdać śpiewająco!