Najtrudniejsze języki świata

Najtrudniejsze języki świata

Językoznawcy od wieków zadają sobie pytanie o najtrudniejsze języki świata. Nauka języków obcych to trudna sprawa, zwłaszcza jeśli jest on niszowy, naszpikowany skomplikowaną gramatyką i składnią oraz ma odmienny akcent od tego, którego używaliśmy przez całe życie. Na świecie istnieje kilka języków, które są naprawdę trudne do opanowania, a ich przyswojenie zajmuje sporo czasu i stanowi prawdziwą drogę przez mękę. Chcecie dowiedzieć się, o jakich językach mowa? Ten wpis jest właśnie dla Was.

 

Ranking najtrudniejszych języków świata

 

  1. Język polski – pewnie większość z Was będzie zdziwiona, ale posługujemy się najtrudniejszym językiem na świecie. A zatem, możecie być z siebie dumni! Dlaczego uważany jest za tak trudny do opanowania? Po pierwsze przypadki, po drugie rodzaje, po trzecie wyjątki, po czwarte ortografia, po piąte interpunkcja. Do tego dołożyć trzeba jeszcze dość skomplikowaną gramatykę, obecność sporej ilości związków frazeologicznych i „szeleszczącą” wymowę wyrazów, w których pojawiają się „sz”, „ś”, „rz” itp. Dla obcokrajowców opanowanie języka polskiego, to jak zdobycie Mount Everest i nie ma w tym żadnej przesady.
  2. Język węgierski – jego nauka również wymaga ogromnego zaangażowania i zapamiętania aż 35 przypadków! Tak, to nie żart. Poza tym pojawiają się w nim obce dla laików głoski oraz odmienna wymowa dobrze znanych liter. Spora ilość różnic powoduje, że opanowanie go w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację może zająć nawet kilka lat.
  3. Język chiński – w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć i jego. Język chiński jest naprawdę trudny do opanowania ze względu na występujące w nim aż cztery dialekty i dwanaście poddialektów, brak przypadków i rodzajników, sylabowe pismo oraz nadzwyczaj trudną wymowę. Zaznaczyć należy, że spora część chińczyków zna go zaledwie w stopniu komunikatywnym, a to o czymś świadczy.
  4. Język koreański – to kolejny trudny język na naszej liście, który charakteryzuje odmienna od standardowej składnia zdań, nietypowa odmiana czasowników, ogrom dialektów, złożona i bardzo skomplikowana gramatyka i fonetyka, przeróżne szkoły pisowni oraz mnóstwo zwrotów grzecznościowych, których trzeba nauczyć się na pamięć i poznać ich zastosowanie.
  5. Język japoński – kolejny z języków używanych w krajach azjatyckich. Część osób uważa, że jego nauka nie sprawia większych problemów, jednak nasze zdanie jest zupełnie odmienne. Biorąc pod uwagę fakt, że alfabet tego języka składa się z tysięcy znaków, które niełatwo zapisać, ogromu rzeczowników, których nie odmienia się przez liczbę ani rodzaj, skomplikowaną gramatykę i takąż samą wymowę oraz wielość zwrotów grzecznościowych jego nauka po prostu nie może być prosta.
  6. Język arabski – ostatni na naszej liście jest język arabski. Co jest w nim najtrudniejsze? Na pewno opanowanie umiejętności czytania od prawa do lewa, czyli zupełnie inaczej niż w większości popularnych języków. Do tego dochodzi „krzaczasty” sposób wymowy i ogromna liczba spółgłosek. Charakterystyczna dla tego języka jest również mała ilość samogłosek. Poza tym bardzo trudna jest jego fonetyka, na którą składają się krótkie i długie samogłoski i spora ilość dialektów, które jeszcze bardziej utrudniają naukę.

Trudność języka zależy od wielu czynników. Często jest to podyktowane predyspozycją danego człowieka, dlatego też przedstawiony ranking „najtrudniejsze języki świata” ma charakter czysto poglądowy i dla każdego z nas może on być inny.