Nauka czytania – jak zacząć?

Nauka czytania – jak do tego podejść?

Twoje dziecko ma problemy z czytaniem? Postaraj się mu w tym pomóc i maksymalnie wesprzeć go w działaniach. Wiedząc, że może na tobie polegać, łatwiej pokona wszelkie bariery i trudności. Jak powinieneś podejść do zadania? Oto kilka rad, które sprawią, że nauka czytania pójdzie mu dużo łatwiej i efektywniej.

Porady dotyczące nauki czytania:

  • Zamień naukę w zabawę. Pomogą ci w tym wszelkiego rodzaju kolorowanki, obrazki z gazet, gry planszowe itp. Pamiętaj, że dziecko musi chcieć się uczyć, więc nie możesz go do niczego przymuszać. Zadbaj więc o to, by przyswajanie wiedzy było dla niego przyjemne.
  • Oswój malucha z literkami np. poprzez klocki, kartoniki z wypisanymi literkami lub specjalne plastikowe tablice, które kupisz w sklepach z zabawkami lub w księgarniach. Dzięki nim dziecko nauczy się rozpoznawać ich kształty i brzmienie.
  • Przekazuj wiedzę stopniowo. Zacznijcie od poznania literek, później łączenia ich w sylaby, następnie w wyrazy i całe zdania.
  • Regularnie czytaj swojej pociesze bajki. Wymawiaj całe zdania, a później wybieraj z nich słowa, które powinna powtórzyć lub przeliterować.
  • W początkowej fazie nauki ćwiczcie składanie wyrazów z wypowiadanych przez ciebie głosek. Proś malucha o artykułowanie całych słów, a nie powtarzanie ich za tobą.
  • Sprawdzaj, czy maluch czyta ze zrozumieniem. Jak możesz to zrobić? Pytaj, czy użyte w zdaniu wyrazy mają sens i tworzą logiczną całość. Dowiedz się też, czy rozumie znaczenie tych trudniejszych. Jeżeli nie, to wspólnie zajrzyjcie do słownika.
  • Zachęcaj do głośnego czytania, które pozwoli wyłapać ewentualne błędy.
  • Chwal malucha za podjęte wysiłki. Nawet, jeśli coś mu się nie uda, to doceń to, że się stara. Oczywiście zwróć mu uwagę, gdzie popełnia błąd, ale jednocześnie podkreśl, że nauka czytania nie jest prosta, a ono dopiero uczy się opanowywać tę umiejętność.
  • Poświęcaj dziecku czas np. codziennie wspólnie czytajcie przez 15-30 minut. To nie tylko zachęci młodego czytelnika do działania, ale i pozwoli wyrobić mu nawyk sięgania po literaturę, który w dzisiejszych czasach staje się coraz rzadszy.

To już wszystkie porady dotyczące nauki czytania. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne i przyniosą spodziewane efekty. Oczywiście nie licz na natychmiastowe rezultaty. Przyswojenie tej umiejętności przez dziecko wymaga czasu, więc musisz wykazać się cierpliwością.