Nauka liter – od czego zacząć?

Rolą rodzica jest wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju i dorastania. Nie inaczej wygląda sprawa z edukacją, nauką czytania czy poznawaniem literek. Jako opiekun i najważniejsza osoba w życiu malucha powinieneś go zachęcać do zdobywania nowej wiedzy i ułatwiać mu przyswajanie informacji za pomocą różnych zabaw i gier. W tym artykule wyjaśniamy, jak powinna przebiegać nauka liter i od czego warto zacząć zacząć, by dziecko w mig opanowało alfabet.

Nauka liter – kilka przydatnych wskazówek:

  • Oswój malucha z literkami. W tym celu możesz zakupić drewniane klocki z nadrukowanymi lub naklejonymi literkami. Dzięki temu dziecko za każdym razem, gdy będzie się nimi bawić, zerknie na literkę i powoli utrwali sobie ją w pamięci. Zachęcaj pociechę, by układała z klocków różne wyrazy. Oczywiście możesz jej w tym pomagać, ale w żadnym wypadku jej nie wyręczaj.
  • Zainwestuj w gumowe maty w kształcie puzzli z nadrukowanymi literkami. Pokaż dziecku, że można z nich układać różne wyrazy, a na pewno chętniej przystąpi do działania.
  • Pamiętaj, że nauka liter powinna się rozpocząć, gdy maluch zacznie przejawiać zainteresowanie alfabetem, a więc z zainteresowaniem przegląda książeczki, rysuje, zaczyna odwzorowywać ich kształty (np. rysuje szlaczki) itp. Wtedy cały proces przebiegnie naturalnie, a maluch nie odczuje, że do czegoś się go zmusza.
  • Wykaż dużą cierpliwość i ze spokojem udzielać odpowiedzi na kolejne pytanie dotyczące litery np. w konkretnym słowie, nazwie sklepu itd.
  • W pierwszej kolejności naucz dziecko liter pisanych, a później drukowanych.
  • Grajcie w skojarzenia, gry typu memory, dopasowywanie nazw przedmiotów do obrazków, które je ukazują itp.
  • Nauka liter ma być zabawą, więc organizuj dla malucha różnego rodzaju rozrywki, które przybliżą mu alfabet. Możecie ulepić z dzieckiem literki z masy solnej lub ciasta na pierogi, zabawcie się w poszukiwanie wskazanych literek w książeczkach i artykułach, malujcie literki kredkami lub farbami. Akurat w tym aspekcie pomysłowość jest wysoce wskazana.
  • Zacznij naukę literek od „pokazania” mu jego imienia. Napisz go na kartce, a następnie potnij ją na części i poproś dziecko, by z nich ułożyło swoje imię.