Nauka online – garść informacji

Nauka online i jej rosnąca popularność

Szkolenia i testy zaliczane w Internecie chyba nikogo już nie dziwią. Coraz więcej firm organizuje dla swych pracowników szkolenia e-learningowe, których niewątpliwą zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy. Nauka online to jednak nie tylko kursy i szkolenia, ale także szkoły internetowe.

Kursy, szkolenia, egzaminy – dlaczego przez Internet?

Dzięki temu, iż coraz więcej kursów organizowanych jest w formie e-learningu, znacznie więcej osób ma do nich dostęp. Wyjazd na tradycyjne szkolenie wiąże się z koniecznością organizowania transportu, często także noclegu i wyżywienia. Zajmuje dużo czasu i zabiera sporo energii. Perspektywa zdobywania wiedzy wśród grona obcych osób i wielogodzinnego siedzenia w ławce nie dla wszystkich jest zachęcająca. W takim wypadku szkolenia organizowane przez Internet to świetne rozwiązanie. Nauka online rozpoczyna się wtedy, gdy jesteśmy na to gotowi. W dowolnym momencie możemy robić przerwy. Mamy stały dostęp do zamieszczonych w sieci materiałów o podobnej tematyce. Nie musimy nigdzie wyjeżdżać, tracić czasu i pieniędzy, a sam test/egzamin końcowy jest znacznie mniej stresujący.

Szkoły internetowe – dla kogo?

Nauka online to także szkoły internetowe. Powstają z myślą o dzieciach, które z jakichś przyczyn nie mogą pobierać nauki w formie stacjonarnej – czy to z powodu choroby, czy też dłuższych nieobecności w domu. Do szkół internetowych zapisują się również dzieci, które na stałe przebywają za granicą. Mimo, iż tam pobierają naukę, zwykle w obcym języku, rodzice chcą, by zdobyli wykształcenie również w kraju pochodzenia. Dzięki temu w każdej chwili rodzina będzie mogła wrócić do ojczyzny, a poziom wiedzy dzieci nie będzie odbiegał od poziomu wiedzy rówieśników.

Nauka online – zalety edukacji w szkole internetowej

Nauka online w polskich szkołach internetowych (najpopularniejsza to Polska Szkoła Internetowa „Alfa i Omega ma wiele zalet. Do najważniejszych należy dostęp do materiałów edukacyjnych o każdej porze i z niemal każdego zakątka świata. Dziecko może uczyć się we własnym tempie, nie musi podążać za grupą, może robić przerwy w dowolnym momencie. To bardzo istotne w przypadku nieśmiałych dzieci, które wstydzą się przyznać, ze czegoś nie rozumieją. Nauka online jest znacznie tańsza, ponieważ nie ma kosztów dojazdów czy zakupu materiałów dydaktycznych. Dziecko oszczędza też czas, bo nie musi robić przerw co 45 minut (tyle trwa godzina lekcyjna w szkole stacjonarnej) a dopiero wówczas, gdy jest zmęczone. Nie musi również tracić czasu na dojazdy. Oczywiście nauczanie online ma też wady, najistotniejszą jest wzmożone poczucie osamotnienia u dziecka. Jeżeli jednak młody człowiek z jakichś przyczyn nie może uczęszczać do tradycyjnej szkoły, warto rozważyć edukację w szkole internetowej.