Jak osiągnąć efektowne e-nauczanie

Efektywniejsze e-nauczanie – jak to osiągnąć?

Nauka online stwarza mnóstwo możliwości. Pozwala na wygodne uczenie się w domowym zaciszu oraz selekcję materiału według własnych preferencji, dzięki czemu przyswajamy wiedzę, która wydaje się nam przydatna. Co więcej, e-nauczanie gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy oraz dostęp do multimedialnych materiałów naukowych, z pomocą których można uczyć się szybciej i przyjemniej. Niestety nauka online może okazać się mało efektywna, zwłaszcza gdy nie zadbamy o odpowiednią organizację i zapomnimy o motywacji do działania. Dlatego też postanowiliśmy przygotować kilka wskazówek, dzięki którym uczenie się za pośrednictwem Internetu stanie się dużo efektywniejsze. Chcecie poznać nasze sposoby? Jeśli tak, to zapraszamy do czytania dalej.

E-nauczanie – sposoby na zwiększenie jego efektywności

  • Określ czas na naukę i porę dnia, w trakcie której będziesz opanowywał materiał. Najlepiej poinformuj o nim wszystkich domowników i poproś, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. E-nauczanie wymaga systematyczności i codziennego „przerabiania” materiału, bo tylko wtedy przynosi współmierne efekty. Co więcej, pozwala wyrobić sobie nawyk uczenia się, które po jakimś czasie stanie się naturalnym „obowiązkiem”, który należy wykonać, by zrealizować ustalony plan dnia.
  • Wygospodaruj czas w grafiku – początkowo może się to wydawać trudne i zaburzać dotychczasowy rytm działania. Warto zatem wdrażać zmianę stopniowo. Zacznij od 10 minut nauki i stopniowo wydłużaj ten czas w zależności od własnych potrzeb i możliwości organizacyjnym. Po pewnym czasie zauważysz, że e-nauczanie nie będzie już tylko zadaniem, które musisz odhaczyć na swojej liście, ale wejdzie Ci w nawyk, tak samo jak regularne uprawnianie sportu.
  • Podziel większą część materiału na partie. Jeśli przeraża Cię ogrom materiału, który musisz opanować za jednym razem, to po prostu podziel go na mniejsze części i poświęć na jego nauczenie się więcej czasu. Określ także bardzo dokładnie czas, jaki możesz poświęcić na e-nauczanie. To pozwoli Ci się sprężyć i przyswoić sobie wszystko, co trzeba w określonym czasie. Niestety, jeśli zapomnisz o wyznaczeniu ram czasowych to może się okazać, że kilku podpunktów będziesz uczyć się godzinę albo więcej.
  • Rób sobie przerwy i nie przemęczaj się. Kilkugodzinne siedzenia nad materiałami, gdy tak naprawdę nic nie chce „wejść” do głowy kompletnie nie ma sensu. Lepiej robić sobie co godzinę lub dwie 10-15-minutowe przerwy, aby wyjść na dwór, zjeść coś dobrego lub poćwiczyć. Od razu zauważysz, że e-nauczanie idzie Ci sprawniej, Twoja koncentracja się poprawia, a przyswojenie wiedzy zajmuje Ci o wiele mniej czasu.
  • Rób powtórki. Jak najczęściej powtarzaj opanowany materiał, aby dobrze się utrwalił w pamięci.
  • Twórz powiązania między kolejnymi przyswojonymi informacjami. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zapamiętać nowe rzeczy lub przywołać w pamięci stare. Najlepiej wiązać je ze sobą na zasadzie skojarzeń lub emocji, które wywołują.
  • Zacznij robić notatki w formie mapy myśli. To podstawa, jeśli chodzi o e-nauczanie. Dzięki nim łatwiej zrozumiesz i zapamiętasz wybrany materiał. Najlepiej tworzyć je formie schematów lub hasłowych zapisków, które po przywołaniu w pamięci „otworzą dostęp” do pozyskanej wiedzy.
  • Potraktuj naukę jako zabawę. Jeśli uczenie się będziesz postrzegał w kategorii przykrego obowiązku, to na pewno stracisz ochotę do pozyskiwania nowej wiedzy. Dlatego też zmień swoje myślenie i zacznij postrzegać e-nauczanie jako zabawę przynoszącą mnóstwo frajdy lub formę rozrywki, z pomocą której można rozszerzyć zasób swojej wiedzy.
  • Zadbaj o ciało – tylko wypoczęty i zregenerowany organizm jest w stanie pracować na najwyższych obrotach, a więc sprawniej przyswajać wiedzę. W związku z tym pamiętaj, żeby się wysypiać, regularnie ćwiczyć i dbać o dietę. Dużo przebywaj na świeżym powietrzu i pij ok. 2 litrów wody dziennie, a na pewno poczujesz się lepiej.
  • Ćwicz pamięć i koncentrację – wytrenowany mózg potrafi lepiej i szybciej zapamiętywać informacje, więc trenuj go np. rozwiązując krzyżówki lub rebusy, wypełniając sudoku, ucząc się na pamięć wierszyków/fragmentów tekstów.

Jeżeli masz zamiar zabrać się z e-nauczanie zapraszam do odwiedzenia strony polskaszkolainternetowa.pl.