Jak pomagać maluchowi w odrabianiu lekcj

Jak pomagać maluchowi w odrabianiu lekcji?

Dziecko już od najmłodszych lat powinno uczyć się samodzielności, dlatego zadaną w szkole pracę domową powinno odrabiać samodzielnie. Oczywiście w razie problemów możesz mu pomóc, jednak w żadnym wypadku go nie wyręczaj, bo tylko mu zaszkodzisz. Co zatem powinieneś zrobić? Kilka pomocnych rad znajdziesz w dalszej części artykułu.

  1. Zapewnij dziecku odpoczynek.

Odrabianie lekcji tuż po powrocie szkoły jest bardzo męczące dla malucha, więc go do tego nie zmuszaj i daj mu trochę odetchnąć. Niech chwilę pobawi się na dworze, opowie Ci co się ciekawego wydarzyło w szkole lub wybierzcie się na spacer. Te kilkadziesiąt minut pozwoli mu ochłonąć z wrażeń i emocji, a wtedy chętniej przystąpi do wykonania pracy domowej.

  1. Określ stałą porę odrabiania lekcji.

Regularny rozkład zajęć i z góry ustalony harmonogram dnia wprowadza do rodzinnego życia spokój i pozwala dziecku łatwiej się odnaleźć w ogromie czekających na niego obowiązków. Dlatego ustalcie stałą porę, w której będziecie razem przeglądać zeszyty, a dziecko będzie się uczyć.

  1. Zadbaj o skupienie.

Dzieciaki chłoną wszystko, co ich otacza, a rozpraszacze skutecznie odwracają ich uwagę od tego, co muszą zrobić. W związku z tym postaraj się, aby w pokoju, w którym maluch będzie odrabiał lekcje, nie znajdowały się: telewizor, komputer, radio, playstation. Wtedy nic innego oprócz nauki nie będzie zajmowało jego uwagi.

  1. Wspieraj i tłumacz, ale nie wyręczaj.

Dzieci szybciej i łatwiej odrabiają lekcje, gdy wiedzą, że mogą liczyć na pomoc rodzica. Dlatego usiądź razem z pociechą i wesprzyj ją. Pomóż jej w przeczytaniu i zrozumieniu poleceń, wytłumacz niejasne dla niego zagadnienia, jednak pozwól mu samodzielnie wykonać polecenie zadania. Gdy zauważysz, że ma trudności, to spróbuj nakierować go na właściwą drogę, zmierzającą ku prawidłowemu rozwiązaniu. W razie potrzeby podpowiadaj lub sugeruj inny tok myślenia, ale nie wyręczaj go!

  1. Kontroluj zeszyty i książki.

Maluchy nieraz twierdzą, że nie mają do odrobienia żadnej pracy domowej. Zwyczajnie o niej zapominają lub próbują uniknąć długiego siedzenia nad książkami. Dlatego też powinieneś codziennie zaglądać do zeszytów i książek Twojego dziecka, aby upewnić się, czy mówi prawdę. Wtedy zyskasz pewność, że Twoja pociecha na każde zajęcia będzie dobrze przygotowana.