Przygotowania do egzaminu

Przygotowania do egzaminu – porady

Już niedługo czeka Cię trudny egzamin? Boisz się, że nie zdążysz na czas opanować całego materiału? Nie martw się, przychodzimy Ci z pomocą! Postanowiliśmy przygotować garść porad, dzięki którym nauczysz się wszystkiego, co potrzeba. Co więcej – stosując się do nich, na pewno osiągniesz doskonały wynik. Radzimy: przeczytać, zapamiętać i jak najszybciej wdrożyć w życie.

  1. Nigdy nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Zacznij przeglądać materiały już dużo wcześniej. Zadbaj też o regularność – w jeden dzień nie nauczysz się wszystkiego. Lepiej rozłożyć naukę w czasie i stopniowo zgłębiać temat, a przed egzaminem odświeżyć sobie informacje.
  2. Motywuj się do działania, a wtedy chętniej przysiądziesz nad książkami. Nauka może być przyjemnością, musisz tylko zrozumieć, że stanowi drogę do lepszej przyszłości. Wiedz, że sam jesteś kowalem swojego losu, a Twoje podejście do nauki zadecyduje o tym, jakie rezultaty osiągniesz.
  3. Ćwicz pamięć i koncentrację, wykonując specjalne ćwiczenia, rozwiązując krzyżówki, zagadki, sudoku. Wyćwiczony umysł lepiej i szybciej chłonie wiedzę.
  4. Zorganizuj sobie miejsce pracy. Postaraj się o to, aby znajdowało się w ustronnym, cichym i dobrze oświetlonym miejscu. Najlepiej, aby w jego pobliżu nie pojawiały się żadne rozpraszacze w postaci telewizora, playstation itp.
  5. Funduj sobie regularne powtórki, które pomogą Ci utrwalać zdobytą wiedzę. Co więcej, powtórzenie partii materiału pozwoli Ci zweryfikować ilość informacji, które zapamiętałeś, więc w razie potrzeby będziesz mógł douczyć się niektórych rzeczy.
  6. Rób notatki, bo bez tego nie uda Ci się niczego nauczyć. Jeśli masz w tej kwestii zaległości, to pożycz je od koleżanki/ kolegi i skopiuj. Niemniej staraj się notować regularnie podczas zajęć – to pozwoli Ci zapamiętać część informacji. Wypisuj też ważne pojęcia czy zagadnienia z książek. Pamiętaj jednak, aby nie tworzyć nieczytelnej ściany tekstu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie schematów, stosowanie wypunktowań i zaznaczanie kolorowymi długopisami najistotniejszych fragmentów.
  7. Postaw na różnorodność. Nie musisz się uczyć jedynie z książek. Poszukaj innych źródeł wiedzy np. programów edukacyjnych, reportaży, audycji radiowych, filmów dokumentalnych itp. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy tylko chcieć.
  8. Zadbaj o zróżnicowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy itp. Zdrowe żywienie wspomaga koncentrację i usprawnia pracę mózgu, który lepiej przyswaja wiedzę.