Rozwój sportowy w rozwoju dziecka

Rozwój sportowy dziecka

Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie a w zdrowym ciele zdrowy duch. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się korzyściom płynącym z uprawiania sportu i wpływu sportu na rozwój dziecka. Edukacja sportowa systematycznie wprowadzana od najmłodszych lat ma niewątpliwie pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka. Rozwój sportowy wiąże się zatem z rozwojem zdolności motorycznych dziecka. Ma także pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy. Właściwie prowadzone zajęcia sportowe kształtują właściwą postawę, korzystnie wpływają na kręgosłup oraz ogólne samopoczucie, Aktywność sportowa gwarantuje także zachowanie kondycji i zgrabnej sylwetki, przeciwdziała otyłości oraz pozytywnie wpływa na pracę serca oraz innych organów. Sport odpowiednio dawkowany to faktycznie samo zdrowie. Ale sport to także znacznie więcej niż zdrowie fizyczne. Sport ma także olbrzymi wpływ na psychikę dzieci.

Sport a inne aspekty rozwoju

Rozwój sportowy to także rozwój psychiczny. Właściwie prowadzone zajęcia stymulują rozwój różnych zdolności i wzrost motywacji do podejmowania wszelakich nie tylko sportowych działań. Poprzez regularne treningi dziecko uczy się systematyczności i regularnego planowania. Dzięki sportom grupowym dziecko uczy się jak egzystować w grupie, umie efektywnie dostosowywać podejmowane działania do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne w kontekście dzisiejszego szybko zmieniającego się świata. Umiejętność dostosowania się do zmiany i wyciągnięcia z niej korzyści to naprawdę istotna rzecz.

Rywalizacja i kształtowanie postawy zwycięzcy to także element rozwoju sportowego. Często kojarzony z czymś negatywnym aspekt wartościowej rywalizacji nie powinien być bagatelizowany. Rozwój społeczeństwa opiera się przecież na rywalizacji, warto więc efektywnie go stymulować już od najmłodszych lat pamiętając jednocześnie o uczciwości i zachowaniu zasad fair play. Podobnie właściwie wykształcona postawa zwycięzcy nie musi wiązać się z negatywnymi odczuciami. Byleby tylko bazowała na szacunku do pracy i do ludzi.