Szkoła: lęk dziecka przed szkołą. Jak sobie z nim radzić?

Przekroczenie progu szkoły wywołuje u twojego dziecka lęk? Koniecznie musisz dowiedzieć się, skąd się bierze i natychmiast zacząć działać! Ważne jest też, abyś pomogła mu go zwalczyć i sprawiła, że szkoła na nowo stanie się jego „drugim domem”. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Szkoła – jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęk?

  • Znajdź przyczynę problemu – jeśli do tej pory twoje dziecko lubiło chodzić do szkoły, a od pewnego czasu diametralnie się to zmieniło, to najprawdopodobniej za jego aktualnym zachowaniem stoi jakiś powód. Dlatego spokojnie porozmawiaj z maluchem i spytaj, dlaczego ostatnio niechętnie przekracza próg placówki edukacyjnej. Być może dokuczają mu koledzy, jakiś nauczyciel jest dla niego zbyt surowy lub nie może poradzić sobie z którymś z przedmiotów? Strach musiało coś wywołać, a ty musisz ustalić co to, aby móc podjąć odpowiednie kroki.
  • Zastanów się, czy wasz dom jest wolny od problemów – atmosfera w domu i warunki, jakie stwarzasz swojemu dziecku, odgrywają ogromną rolę w jego edukacji. Pomyśl więc, czy ostatnio nie pojawił się między tobą a partnerem jakiś konflikt, nie dochodziło między wami do kłótni lub czy nie poświęcasz dziecku zbyt małej ilości czasu. Być może relacje łączące waszą rodzinę ostatnimi czasy uległy zmianie, a to przełożyło się na problemy z nauką i brak chęci na uczęszczanie do szkoły.
  • Porozmawiaj z nauczycielami lub psychologiem – jeśli zaobserwujesz, że szkoła (dowiedz się więcej, czym jest szkoła i jaki jest system oświaty w Polsce) zaczyna wywoływać u dziecka silny stres, to odwiedź placówkę, porozmawiaj z nauczycielami lub psychologiem i wypytaj ich, czy nie zauważyli zmian w zachowaniu twojej pociechy. Być może wskażą ci źródło problemu i razem uda się wam go rozwiązać.
  • Nie nastawiaj malucha negatywnie do szkoły – nie mów dziecku, że szkoła to „zło” i do niczego mu się nie przyda, bo twoje nastawienie może mu się udzielić i skutecznie zniechęci go do uczęszczania do niej.
  • Nie stawiaj dziecku nierealnych wymagań – szkoła może zacząć wywoływać u dziecka lęk również wtedy, gdy uzna ono, że nie spełnia stawianych mu przez ciebie oczekiwań. Słabe wyniki, które będziesz poddawać surowej ocenie mogą odebrać mu chęć do działania i w końcu uzna, że chodzenie na lekcje i tak w niczym mu nie pomoże. Dlatego zamiast krytykować i prosić o „przynoszenie” samych piątek i szóstek, motywuj malucha do działania i chwal za każdy, nawet najmniejszy sukces. Wtedy dziecko odczuje, że może liczyć na twoje wsparcie.