Szkoła online – jak wybrać

Szkoła online – czy to dobry wybór dla dziecka?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego kładzie ogromny nacisk na edukację, która zapewni mu lepszą przyszłość. Zdecydowana większość z nich wybiera tradycyjną formę kształcenia, jaką jest uczęszczanie do szkoły. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie – jest nim szkoła online. To ciekawa propozycja, ale czy stanowi dobry wybór dla dziecka? Na to pytanie spróbujemy udzielić odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Korzyści, jakie zapewnia szkoła online

Najpierw zajmiemy się omówieniem korzyści, jakich przysparza uczenie dziecka za pośrednictwem internetu. Do najważniejszych z nich z pewnością należy różnorodność. Sieć pełna jest ciekawych (i interaktywnych) materiałów naukowych, które pozwolą maluchowi szybciej i łatwiej zapoznać się z materiałem. Poza tym sprawią, że nie będzie traktował nauki jako przykrego obowiązku, ale jak zabawę, umożliwiającą zdobycie nowej wiedzy.

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest możliwość selekcjonowania i dzielenia na mniejsze partie wybranego materiału. Dzięki temu dziecko może uczyć się tego, co chce i w takiej ilości, jaka jest dla niego odpowiednia. To bardzo dobre rozwiązanie, bo nie przytłacza malucha nadmiarem wiedzy. Może ono spokojnie zgłębiać temat, nie obawiając się o to, że nie nadąży za rówieśnikami.

Oczywiście ogromnym plusem jest również możliwość uczenia się dziecka o różnych porach dnia. Rytm nauki można dostosować do innych zajęć i zestawić z grafikiem pracujących rodziców, zwłaszcza jeśli chcą pomagać swojej pociesze w poznawaniu nowych rzeczy. Dodać musimy również, że szkoła online pozwala na bieżące monitorowanie postępów w nauce. Wystarczy zalogować się na platformę, na której dziecko ma utworzone konto, i sprawdzić wyniki jego testów. To z kolei powoduje, że można szybko reagować na ewentualne trudności, z którymi zmaga się maluch i pomóc mu je pokonać.

Mniej korzystne strony zdobywania wiedzy w sieci

Nauka za pośrednictwem internetu ma sporo plusów, ale nie jest pozbawiona wad. Najważniejszą z nich jest mocno ograniczony kontakt z rówieśnikami. Maluch spędza mnóstwo czasu w domu i przed ekranem monitora, więc nie ma czasu na integrację z innymi dziećmi, chyba że po zajęciach. Nie zmienia to jednak faktu, że uczy się w samotności. Ponadto, musi wykazać się ogromną samodzielnością i samodyscypliną, bo jak wiemy – uczenie się w domu nie każdy traktuje poważnie. Spory problem stanowi też słaby dostęp do nauczycieli i pedagogów. W tej roli zwykle występuje rodzic, jednak jeśli całe dnie spędza w pracy, to maluch nie ma możliwości skonsultowania z nim swoich wątpliwości. Problem stanowi też ryzyko uzależnienia się od komputera. Dlatego trzeba na bieżąco kontrolować to, jak długo z niego korzysta.

Jeżeli szukasz szkoły online dla swojego dziecka odwiedź stronę polskaszkolainternetowa.pl