Szkoła online – co warto wiedzieć

Szkoła online – na czym polega nauka

Nauka online i e-learning to formy nauki, które zdobywają coraz większą popularność. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii oraz coraz większej dostępności internetu taka forma nauki ma coraz mniej ograniczeń. W ofercie szkół online znajdujemy przeróżne opcje kursów, mamy kursy fotografii, grafiki, programowania, szydełkowania czy kursy zawodowe jak kursy kosmetyczne. Szkoły online to nie tylko oferta różnych kursów i zajęć dodatkowych. To także rzeczywiste szkoły, które oprócz tradycyjnej formy nauki oferują naukę przez internet.

Szkoła online to na przykład szkoła średnia, w której mogą się uczyć uczniowie, którzy z jakichś powodów nie mogą uczęszczać na tradycyjne lekcje. W ofercie takiej szkoły znajdziemy specjalną platformę edukacyjną w której mamy materiały do nauczania poszczególnych przedmiotów w formie krótkich filmików, prezentacji, dokumentów czy rysunków. W każdej chwili mamy do dyspozycji doświadczonych nauczycieli, z którymi możesz porozmawiać przez czat czy email. Dodatkowo masz możliwość wykonywania testów kontrolnych i możesz również w ten sposób podchodzić do egzaminów.

Co ciekawe, szkoła online to często szkoła stworzona z myślą o edukacji Polonii. Za granicą nie jest łatwo o naukę rodzimych przedmiotów czy historii. Tutaj szczególnie pomocne okazują się właśnie tego typu szkoły. Znajdziemy w nich ofertę takich przedmiotów jak język polski, wybrany język obcy, historia, geografia czy biologia. Oprócz tradycyjnie szkolnych przedmiotów mamy jeszcze takie dodatkowe zajęcia jak: programowanie komputerowe, grafika, nauka fotografii czy nawet nauka szydełkowania.

Szkoła online – wady i zalety

Szkoła online jak każda tego typu instytucja ma oczywiście swoje wady i zalety. Do oczywistych zalet zaliczyć możemy: nieograniczoną dostępność (możemy się uczyć prawie w każdym miejscu na Ziemi, gdzie mamy dostęp do internetu np za pośrednictwem Centrum Rozwoju Edukacji „Alfa i Omega”), relatywnie niskie koszty (płacimy tylko za sam kurs lub możliwość zalogowania się do platformy edukacyjnej, a oszczędzamy na kosztach zakwaterowania czy wyżywienia) oraz możliwość personalizacji kursów według naszych aktualnych potrzeb. Minusy to natomiast brak motywacji przychodzącej z zewnątrz oraz brak możliwości żywej dyskusji z prowadzącym kurs. Minus to także brak interakcji z rówieśnikami.