Zabawki edukacyjne – co musisz o nich wiedzieć

Zabawki edukacyjne, które warto kupić dziecku

Wspomóc prawidłowy rozwój dziecka mogą też dobrze dobrane zabawki. Dlatego powinieneś zadbać o to, by kupować dla niego te atestowane, dobrane do wieku i umiejętności oraz w pełni bezpieczne. W jakie zabawki edukacyjne powinieneś zainwestować? Mamy kilka propozycji.

Zabawki edukacyjne, które warto kupić maluchowi:

  • Gdy dziecko skończy rok można zacząć kupować mu wszelkiego rodzaju puzzle, klocki oraz zabawki grające. Dzięki nim rozwinie ono swój narząd wzroku, słuchu i dotyku. Budując wieże z klocków poprawi zręczność. Podobnie wygląda sprawa z piłeczkami i sorterami kształtów. Chwytając je i rzucając lub umieszczając w odpowiednich otworach wyćwiczy palce i zdolność podnoszenia różnych przedmiotów. Nauczy się także rozróżniać kształty. Oczywiście wszystkie tego typu zabawki edukacyjne powinny być kolorowe, miłe dla oka, atestowane i wykonane z bezpiecznych materiałów.
  • Jakie jeszcze zabawki można sprezentować małemu dziecku? Na pewno ucieszy się z jeździków oraz samochodzików lub wózków, które będzie mógł wprowadzać w ruch. Bawiąc się nimi poprawi swoją motorykę i umiejętność utrzymywania równowagi.
  • Rocznemu dziecku można jeszcze sprawić bujanego konika, książeczki, grające lub wypowiadające słowa misie, telefon wyposażony w przyciski uruchamiające melodyjkę.
  • Kiedy maluch nieco podrośnie można zacząć kupować mu kolorowanki, blok rysunkowy, kredki, plastelinę, zabawki aktywizujące np. rowerek, hulajnogę oraz zabawki, które pozwolą mu naśladować rodzica (mowa o zabawkach do gotowania czy do zabawy w lekarza).
  • Gdy dziecko osiągnie już wiek 3-6 lat można zacząć wprowadzać gry planszowe oraz gry edukacyjne, z których korzysta się na komputerze. Dobrym rozwiązaniem są też zabawki edukacyjne, które ułatwiają naukę języka obcego.

Oczywiście w trakcie wyboru zabawek zwróć uwagę na ich jakość i wykonanie. Powinny być solidne i zrobione z dobrej jakości materiałów, które zapewnią im trwałość i wytrzymałość. Sprawdź też, czy posiadają wymagane atesty dopuszczające je do użytku. Naturalnie dobierz zabawkę do wieku malucha. Na pudełku lub metce znajdziesz informację o tym, dla której kategorii wiekowej dziecka jest ona przeznaczone.