Zalety edukacji domowej

Edukacja domowa (tzw. homeschooling) w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak za granicą robi prawdziwą furorę. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ zalet tego rozwiązania jest mnóstwo. Miejmy zatem nadzieję, że i w naszym kraju zacznie być coraz bardziej rozpowszechniana, a na razie przyjrzyjmy się plusom, jakie posiada.

Plusy edukacji domowej

 1. Nauczycielem jest rodzic, a któż jeśli nie on ma najlepszy kontakt z dzieckiem i doskonale zna jego potrzeby oraz możliwości. Dzięki temu może dostosować ilość i rodzaj partii materiału do możliwości dziecka, co gwarantuje najefektywniejszą naukę.
 2. Edukacja domowa jest tańsza od standardowej. Rodzic może korzystać z wybranych przez siebie książek albo materiałów dostępnych w Internecie. Odpadają zatem m.in. wydatki na zakup książek oraz koszty dojazdu.
 3. Przystępny sposób przekazywania wiedzy oraz ogromny dostęp do multimedialnych pomocy naukowych sprawiają, że nauka staje się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
 4. Rodzic pozostaje do dyspozycji dziecka zawsze, kiedy tego potrzebuje. A zatem, maluch może spytać o cokolwiek i kiedykolwiek, bo wie że otrzyma odpowiedź. To ogromny plus, bo większość dzieci boi się zadawać pytania na forum, nie chcąc zostać wyśmianym.
 5. Indywidualne podejście do dziecka i dostosowanie trybu nauki do jego możliwości daje świetne rezultaty. Poza tym eliminacja stresu i presji, które obecne są podczas pracy w grupie, sprawia, że dziecko lepiej się rozwija i szybciej przyswaja wiedzę.
 6. Dziecko ucząc się w domu ma więcej czasu na rozwijanie swoich pasji i poszerzanie własnych zainteresowań. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej organizacji planu dnia i możliwości wyboru tego, co jest dla niego ciekawe.
 7. Edukacja domowa stanowi niejednokrotnie jedyną szansę na zdobycie wiedzy przez dzieci niepełnosprawne, które mają problem z dotarciem do szkół stacjonarnych lub otrzymaniem indywidualnych zajęć z nauczycielem.
 8. Nauczanie dziecka w domu pomaga wzmocnić więź emocjonalną, co jest nie do przecenienia i procentuje na każdym etapie rozwoju dziecka.
 9. Edukacja domowa pozwala chronić dzieci przed stykaniem się z nieodpowiednimi wzorcami zachowań. Mowa m.in. o agresji, lobbingu itp.
 10. Dzieci, które uczą się w domu mają dużo mniej problemów z opanowaniem czytania i pisania, co często obserwujemy, gdy dzieci ucząc się w większych grupach i nie nadążają za realizowanym materiałem. Spokój, cisza i odpowiednie warunki do nauki w domu pozwalają nadrobić wszelkie zaległości.
 11. Nauka w domu nie jest traktowana przez dzieci jako przykry obowiązek, w związku z czym pozostają żywe i ciekawe świata, zwłaszcza jeśli w zgłębianiu wiedzy pomagają im rodzice, do których mają pełne zaufanie.
 12. Edukacja domowa stwarza ogrom możliwości. Nauka dziecka nie musi odbywać się zawsze w domu. Można wyjść z nim do parku czy muzeum, odwiedzić zoo lub wybrać się na spacer i w trakcie robienia innych czynności przekazywać wiedzę dziecku.
 13. Nauka w domu pomaga wypracować u dziecka koncentrację i samodyscyplinę.
 14. W edukacji domowej nie ma wystawiania ocen, więc dziecko nie boi się, że popełniając błąd zostanie ukarane. Dzięki temu żywiej podchodzi do nauki, ma otwarty umysł i nie boi się myśleć inaczej niż zostało napisane w podręczniku.